تست کیفیت لنز

تست کیفیت لنز در فواصل کانونی و اندازه دیافراگم مختلف :

ممکن است در هنگام خرید و یا کار با لنز مورد نظرتان ، از خود پرسیده باشید که بهترین نتیجه در کدام فاصله کانونی و یا چه اندازه ای از باز بودن دیافراگم رخ می دهد . به عبارتی ساده تر میزان شارپ بودن تصاویر در کدام یک از تنظیمات فوق نتیجه بهتری را میدهد . این امر در هنگام عکاسی صنعتی ، پرتره و سایر ژانرها از اهمیت خاصی برخوردار است .
پیش از شروع باید گفت که ساختار لنزها و نحوه ساخته شدن آنها در هریک از فواصل کانونی ممکن است عملکرد متفاوتی داشته باشد . به این فاکتور  بسته بودن یا باز بودن دیافراگم را نیز اضافه کنید . عامل دیگر نوع بادی به کار رفته می باشد که می تواند در این تست تغییراتی را ایجاد کند . البته تغییرات نوع بادی به کار رفته اگر چه در نمودار نهایی موثر است ، ولی مقدار این تغییر آنچنان زیاد نیست و در تست ها می توان عامل بادی به کار گرفته شده را حذف کرد . بهترین تحلیل از نحوه عملکرد این پارامترها در تست واقعی لنز رخ میدهد  و نه روی کاغذ . آزمایشهای بسیاری توسط کمپانی های مختلف در این مورد و تحت شرایط کنترل شده انجام می شود و وب سایتهای متنوعی در این مورد موجود می باشند . یکی از این وب سایتها ، سایت SLRGear می باشد که در کنار مقالات مختلف و کارگشای خود ، بسیاری از لنزهای مطرح عرصه عکاسی را تست کرده و با روش نموداری به کاربران اطلاعات مفیدی ارائه می کند . برای دسترسی سریعتر به یک لنز می توانید در موتور جستجوی گوگل نوع لنز ، کمپانی سازنده و در آخر عبارت SLRGear را تایپ نمایید . در اینجا ما برای مثال به سراغ تست لنز ۱۸-۵۵ از کمپانی نیکون میرویم که یک لنز کیت محسوب می شود . در نوار جستجوی گوگل تایپ میکنیم :  nikon 18-55 slrgear . پس از جستجو به اولین نتیجه حاصل شده وارد می شویم :

2015-07-24_143926

در داخل سایت نمایی از لنز به همراه جدول کوتاهی از مشخصات عمده مانند نام ،قیمت میانگین و تعداد نظرها ثبت شده است . اما مهمترین قسمت در این صفحه نمودار کوچکی است که می بایست روی آن کلیک نمود تا به صورت تعاملی ( اینتراکتیو ) بتوانید نتایج تست های انجام شده روی لنز را مشاهده نمایید :

سنجش کیفیت لنز | گروه تبلیغاتی زیگفا

سنجش کیفیت لنز | بر روی نمودار کلیک کنید

همانطور که میبینید پس از کلیک یک پنجره پاپ آپ جداگانه باز می شود و شروع به بارگزاری میکند . لازم به ذکر است تکنولوژی مربوطه فلش است . پس از آپدیت بودن فلش پلیر خود اطمینان حاصل نمایید .نمودار به دو قسمت تشکیل شده . میله رنگی در چپ و شکل متغیر میانی . باید گفت نحوه محاسبه عملکرد به گونه ای می باشد که هرچه رنگ شکل در نواحی مختلف به عدد صفر ( بنفش | violet ) نزدیک باشد لنز عملکرد بهتری در ارائه تصویر شارپ تر دارد . بنابراین ممکن است دریک فاصله کانونی خاص و اندازه دیافراگم مرکز فریم شما دارای شارپنس بالا ولی گوشه ها ( که در نمودار ارتفاع دارند و رنگ آنها تغییر می کند ) دارای کیفیت متوسط یا ضعیفی باشند .

حال برای مثال به پیدا کردن شارپترین تنظیمات در لنز ۱۸-۵۵ که گفته شد میپردازیم . بنابراین میبایست ارتفاع شکل کمترین میزان باشد و رنگ آن هرچه بیشتر به سمت بنفش گرایش داشته باشد . تنظیمات را مطابق شکل زیر انجام می دهیم .

تنظیمات بهینه برای لنز خود را بیابید

تنظیمات بهینه برای لنز خود را بیابید

می بینیم که با قرار گرفتن فاصله کانونی بر روی ۳۵  و دیافراگم ۸ شکل تقریبا در همه جای فریم به یک صورت کیفیت را اعمال می نماید .

دیدگاه خود را ارسال نمایید

Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter message.