خط افق و قانون یک سوم ها در عکاسی

خط افق و قانون یک سوم ها :

یکی از قوانین متداول و البته قدرتمند در ترکیب بندی عکاسی قانون یک سوم ها است که بارها به عنوان یک عکاس نام آنرا شنیده و آنرا در کارهای خود به کار گرفته ایم . در این نوشته کوتاه به بررسی کاربرد این قانون در نمایش خط افق ( Horizon ) میپردازیم . محل قرارگیری خط افق در بالا و یا پایین کادر تاثیر بسزایی در دریافت بیننده از عکس می تواند داشته باشد .

در قرار دادن سطح افق می بایست به این نکته دقت شود که تقسیم فریم به صورت مساوی به دو بخش بالایی و پایینی معمولا اثر زیبایی را خلق نمیکند . بنابراین در تقسیم فریم خود می توانید از خطوط یک سوم در هنگام عکاسی بهره مند شوید و یا در مراحل پردازش نرم افزاری بوسیله ابزار کراپ این موضوع را تصحیح نمایید . نزدیک بودن خط افق به خط افقی یک سوم پایینی تاکید بیشتری را بر روی آسمان اعمال میکند و بنابراین بیننده در مشاهده خود وسعت بیشتری را دریافت میکند . از اینرو برای پیش زمینه ( foreground ) محل نمایش کمتری نسبت به دو سوم بالایی موجود می باشد .در این حالت شاید بتوان گفت عمق بیشتری از عکس برداشت می شود و به گونه ای تعادل و آرامش بر عکس حکمفرماست .

خط افق در عکاسی

خط افق در نزدیکی خط یک سوم پایینی قرار داده شده است

از طرفی دیگر قرار دادن خط افق در یک سوم بالایی نیز می تواند کاربردهای مخصوص به خود را داشته باشد . در این نوع قرارگیری پیش زمینه ( foreground ) نسبت به پس زمینه ( background ) فضای بیشتری از فریم را به خود اختصاص میدهد . بنابراین در مواردی که تاکید بیشتری برروی جزئیات موجود در پیش زمینه داریم ، می توانیم خط افق رابه یک سوم بالایی انتقال دهیم .

خط افق در عکاسی

خط افق در یک سوم بالایی و تاکید بر جزئیات پیش زمینه

 

دیدگاه خود را ارسال نمایید

Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter message.