عکسهایی از یک ویراستار عکس

ویراستار عکس ، جان موریس

John G. Morris ، شاید مشهورترین ویراستار عکس زنده باشد که اکنون به صدمین سال زندگی خود نزدیک می شود  . او ویراستار عکس بزرگانی چون رابرت کاپا ، آنری کارتیه برسون و آلفرد آیزنشتت بوده است و دوستی نزدیکی با آنها داشته است . اگرچه در این دوستی بیشتر شهرت نصیب عکاس شده است ، اما نقش وی را در انتشار مهمترین عکسهای قرن در مجلات و آزانسهای عکسی چون لایف ، مگنوم و نیویورک تایمز را نمیتوان نادیده گرفت .

 ویراستار عکس John G. Morris

John G. Morris ویراستار عکس بزرگان عکاسی

در طول ۷۵ سال گذشته وی به عنوان نویسنده و متخصص در زمینه عکس فعالیت نموده است و از زندگینامه وی با عنوان “Get the Picture: A Personal History of Photojournalism” ، می توان به کتابی مهم و اندیشه آفرین در نوع خود نام برد . هر چند که او در جمع دوستان شهیر خود متواضعانه اعلام می دارد که : ” من عکاس نیستم . کار بزرگ رو اونها کردند . من فقط عکسها رو برای قراردادن در مجلات و روزنامه انتخاب کردم.” .

اگر چه او جز در مهمانی های فامیلی و گرفتن عکسهای خانوادگی عکاسی چندانی نکرده است ، اما نبوغ و مهارت عکاسی خود را در چند هفته استقرار خود در نورماندی و بروتانی فرانسه در سال ۱۹۴۴ نشان داد  . در آن زمان موریس ۲۷ ساله بود و برای مجله لایف در انگستان کار می کرد  و ویراستاری و گزینش عکسهای مربوط به جنگ جهانی دوم را به عهده داشت  . به ویژه عکسهای مربوط به رابرت کاپا از حمله روز دی (D-Day) . اما به گفته خودش در آن روزها آرام و قرار نداشت .

احساس می کردم که باید در نورماندی باشم  تا بدونم واقعا چه چیزی داره رخ میده . برای همین یه سمت من درآوردی برای شرکت Front Western درست کردم با عنوان نظارت بر کار کارکنان و خدمات . باید بگم که سمت مضحکی بود . چون عملا چیزی برای نظارت وجود نداشت . از اونجا بود که تونستم هر روز همراه عکاسان لایف و آسیوشیتدپرس بیرون بزنم .

از آنجا که موریس به کار نظارتی! خودش باید می رسید دوربین مدیوم فرمت Rolleiflex خودش را به همراه ۱۴ حلقه فیلم همراه داشت . به ساحل Utah رفت و از این منطقه ساحلی که به تازگی آزاد شده بود شروع به عکاسی کرد . حال و هوای این عکسها مربوط به کشته شدگان ، زندانیان آلمانی و در اغلب موارد زندگی روزمره مردم عادی بود . عکسهایی که او در این مدت گرفته بود توسط سردبیران به نیویورک ارسال نشدند و بعدها جزوی از آرشیو شخصی او گشتند . 

 

۲ دیدگاه

 • mohsen۱۳ اردیبهشت, ۱۳۹۴ at ۹:۰۰ ب٫ظ

  سلام سایت بسیار خوب و پرباری دارید‍ـ مخصوصا مطلب عکسهایی از یک ویراستار بسیار جالب و در نوع خود کمیاب بود. بدانید کسانی هستند که قدر کارهای شمارا میدانند و با علاقه ی وافر مطالبتان را دنبال میکنند. موفق باشید.

  Reply
  • مدیر۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۴ at ۱۰:۳۵ ق٫ظ

   سپاس از لطف و دقت نظر شما دوست عزیز

   Reply

دیدگاه خود را ارسال نمایید

Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter message.