نقش رنگ در ترکیب بندی عکاسی ۲

رنگ های اصلی در چرخه رنگ :

در نوشته قبلی به قرارگرفتن رنگهای مختلف در کنار هم در دایره ای موسوم به چرخه رنگ پرداختیم . قبل از شروع به توضیح کوتاهی در مورد این چرخه میپردازیم . با جستجو در وب و مشاهده تصاویر و تعاریف مربوط به چرخه رنگ ، به تفاوتهایی در نحوه تعریف رنگهای اصلی بر میخوریم . باید گفت تعاریف کلاسیک تر چرخه رنگ بر پایه مدل رنگی RYB بیان می شوند و رنگ های اصلی به صورت قرمز ، آبی و زرد  تعریف میگردند که انتخاب آنها را شاید بتوان حسی دانست. از طرفی مدل رنگی RGB بر پایه علمی بیان میشود . در اینجا قصد توضیح بیشتری در این باره را نداریم . بلکه توجه شما را به علت متفاوت بودن این چرخه ها جلب می نماییم . در بسیاری از مباحث هنرمندان و طراحان ممکن است از چرخه رنگ RYB کلاسیک برای گزینش رنگها استفاده نمایند . در سیستم عکاسی و در مقالات پیش رو منظور از چرخه رنگ ، چرخه رنگ بر حسب مدل RGB و رنگهای اصلی قرمز ، سبز و آبی می باشد .

3wheels

تعدادی از چرخه های رنگ مختلف و مرسوم

کاربردهای خاصی را میتوان برای رنگهای اصلی و ثانویه حاصل از تلفیق آنها برشمرد که اشاره کوتاهی به آنها میشود :

رنگ آبی : تعادل ، سلامتی ، غم ، صبر ، حقیقت ، افتخار و ….
رنگ سبز : موفقیت ، شانس ، طبیعت ، خوشبینی، باروری ، حاصلخیزی ، حسد و …
رنگ قرمز : هیجان ، شگفتی ، خطر ، شهوت ، عشق ، شور ، قدرت ، گرسنگی و …
رنگ ارغوانی : قدرت ، پادشاهی ، تنش ، فشار روحی ، خرد ، شجاعت ، سحر ، هوش و خلاقیت و …
رنگ نارنجی : تشویق ، انگیزش ، گرمی ، نزدیکی ، فراوانی ، خونگرمی و …
رنگ زرد : آرامش ، تسلی ، نشاط ، روشنایی ؛ دوستی ، دانش ، قانع سازی و پذیرش ، خیانت ، بی وفایی ، خطر و ….

 

رنگهای مکمل ( complementary ) :

رنگهای مکمل (متضاد) به آن دسته از رنگها گفته می شود که در چرخه رنگ روبروی یکدیگر قرار میگیرند . برای مثال رنگ زرد و آبی در این چرخه در روبروی یگدیگر قرار دارند . از تلفیق این رنگها در عکاسی جهت ایجاد کنتراست (تضاد) و نمایش بهتر سوژه استفاده میشود .

colorwheel-compliment

هدف ترکیب بندی نیز در اصل انتقال پیام است . بنابراین می توان از اینگونه تضاد ها در جهت پربارتر کردن این پیام استفاده کرد . به مثالهایی از بگارگیری رنگهای متضاد در عکاسی توجه می کنیم :

رنگهای همسان (Analogous) :

در رنگهای مکمل مقدار تضاد ایجاد شده به بالاترین درجه خود میرسد . به طور مثال در قیاس آبی و زرد . علاوه بر رنگهای مکمل می توان به رنگهای همسان ( متشابه ) نیز اشاره کرد که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر و در همسایگی قرار میگیرند و مسیر طی شده در تغییر یک رنگ به رنگ دیگر به علت همسایکی ملایم تر طی می شود . بنابراین در مورد رنگهای همسان بایستی به این نکته توجه کرد که کاربرد آنها ممکن است کنتراست کمتری را ایجاد کند . از اینرو نسبت به کاربرد اینگونه رنگها در عکس خود آگاهی داشته باشید .

analogous-color-scheme-wheel

تعدادی از رنگهای همسان

تعاریفی از جمله رنگ های گرم و رنگهای سرد را میتوان جزئی از همین همسایگی دانست که طیف متشابهی از رنگها در کنار یکدیگر به کارگرفته می شوند و تاثیری متفاوت را در عکس ایجاد می نمایند . باید توجه داشت که بکارگیری صحیح رنگ ها در عکس را میتوان با ترکیب انواع دسته های رنگی یاد شده اجرا نمود . برای مثال یک رنگ متمایز را به عنوان سوژه اصلی در نظر گرفت و در پس زمینه از هارمونی رنگهای همسان با تغییر کنتراست کم استفاده نمود . در زیر به عکسهایی از دسته رنگهای همسان توجه بفرمایید :

دیدگاه خود را ارسال نمایید

Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter message.